Lokalni izbori u Republici Srpskoj će se sprovesti po Izbornom zakonu Republike Srpske koji će biti usvojen na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske u četvrtak.
Ovo je rečeno nakon sastanka vladajuće koalicije Republike Srpske gdje je zaključeno i da se u četvrtak na sjednici NSRS usvoji izvještaj Gideona Grajfa o Srebrenici.
Lideri političkih partija koji čine vlast u Republici Srpskoj pozvali su i građane Republike Srpske na miting koji će biti održan u četvrtak na Trgu Krajine u 18 sati.
Takođe, osudili su i najavljeno usvajanje rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, istovremeno ističući da Zlatko Lagumdžija, ambasador pri UN, nije imao nijednu odluku organa BiH da “rezoluciju gura u UN”.
– Rezolucija bez obzira što želi da se predstavi kao dan sjećanja znamo kakve posljedice može da izazove i može samo da donese neprilike BiH i usložni političku situaciju – rekao je Nedeljko Čubrilović, predsjednik DEMOS.
Nenad Stevandić, predsjednik US, rekao je da očekuje da skup koji je najavljen za četvrtak bude najveći u istoriji Republike Srpske koja je u ključnom periodu i ne može napraviti korak nazad, dok je Petar Đokić, lider SP, rekao da će miting biti izraz volje srpskog naroda.
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske i lider SNSD, rekao je da će nakon rezolucije Republika Srpska poduzeti niz akcija u cilju njene samostalnosti.
– Akcije i mjere koje ćemo preduzeti tek počinju – rekao je Dodik dodajući da nakon rezolucije u BiH nema suživota i da se “moramo podijeliti”.
On je rekao da je Republika Srpska pažljivo analizirala mjere i planirala aktivnosti, a jedna od tih mjera je Izborni zakon.
– Na prostoru Srebrenice poginulo je 4.100 muslimana, ali se ne pominje nigdje između 2.500 i 3.500 Srba koji su tamo pobijeni – rekao je Dodik.
Govoreći o Izbornom zakonu Republike Srpske Dodik je rekao da Centralna izborna komisija BiH neće moći da provodi izbore na prostoru Republike Srpske, a ukoliko pokuša da to urade, biće spriječeni da to urade.
On je rekao da će ukoliko Sud i Tužilaštvo BiH budu reagovali da će njihov rad biti zabranjen u Republici Srpskoj, te da smatra da je zabijen “zarđali ekser u sanduk koji se zove BiH”.
– Ovdje se radi o Srebrenici i etiketi koju žele da stave na još nerođenu našu djecu. Ako neko nije spreman da se bori protiv toga onda smisao političke borbe, a i života nije održiv – rekao je Dodik dodavši da nijedna kancelarija u Republici Srpskoj neće biti otvorena.
Govoreći o eventualnim posljedicama, Dodik je rekao da planovi Republike Srpske nisu nasilje već demokratske odluke koje imaju legitimitet i kao takve će biti primjenjivane.
Dodik se osvrnuo i na zahtjev CIK za, kako je rekao, 140 miliona KM, ističući da se za taj novac može napraviti 50 škola i opremiti sve ambulante te da je “skandinavsko-njemačka firma već nabavila i uskladištila opremu”, pišu Nezavisne novine.
– Oni pričaju nama o demokratiji. Šta je bio problem sa dosadašnjim izborima. Sve ijedan izvještaj OSCE bio je da su izbori bili fer. Ovdje se radi o ozbiljnoj prevari – rekao je Dodik.