
Četvrta faza popločavanja ulica Starog grada u Trebinju uveliko traje. Ovaj značajan i složen posao Vlada Srbije finansira sa 2 miliona evra. Gradska uprava Trebinja ima namjeru da, u znak zahvalnosti, po završetku radova izgradi prikladno obilježje posvećeno Republici Srbiji. Jedna od ideja je da se Dučićeva česma koja se trenutno nalazi van zidina Starog grada vrati na mjesto pored Osman-pašine džamije.
-Kada su se u nekom predhodnom periodu, do kada seže pamćenje, vršili radovi na revitalizaciji Starog grada iz samog centra izmještena je česma koja se sada nalazi kod Nestro pumpe. Vjerovatno ćemo se bazirati na vraćanje te česme na mjesto gdje je bila. Još uvijek razmišljamo da li je to adekvatno rješenje, jer moramo da se posavjetujemo sa ljudima koji su specijalizovani za te vrste projektovanja. Naša želja je da to bude “šlag na tortu” i zahvalnost glavnim donatorima svega ovoga, a to je Vlada Srbije – rekao je Furtula.
Prema riječima magistra arheologije i dugogodišnjeg radnika Muzeja Hercegovine, premještanje ove česme bilo bi najveće svetogrđe. Odavić predlaže da se pronađe neki drugi način da se donatoru iskaže zahvalnost, a da to ne bude na “uštrb Jovana Dučića u koga se kunemo, a onda radimo sve protiv njega i njegove volje”. On tvrdi da se česma sada nalazi na mjestu gdje joj je Dučić odredio mjesto 1938. godine.
–Ja posjedujem dokumenta koja nedvosmisleno govore da je ova česma 1938. godine kada je i podignuta bila na mjestu na kome se danas nalazi. Tvrdim da je ona u Stari grad premještena tek 1954. godine. Ove znamenitosti treba da stoje na mjestu gdje su prvobitno postavljene, a ne tamo gdje bi nekom načelniku ili bogatašu odgovaralo. Premještanje i diranje ove česme je najveće svetogrđe- objašnjava Odavić.
Fotografija iz 1938. godine sa otkrivanja česme
-Poslednja fotografija koju ja imam kao dokaz fotografisana je 1952. godine. Na fotografiji je sestra trebinjskog fotografa Zorana Tadića sa Miškom Kruševcem, koje stric kao djecu drži pored česme – kaže Odavić.
Fotografija iz 1952. godine
Starosjedilac i novinar Ljubiša Anđelić, takođe, tvrdi da je ova česma prvobitno postavljena na mjesto na kome se danas nalazi.
-Sjećam se te česme još kao dijete. Tu smo često pili vode i odmarali, ona je tek kasnije premještena u Stari grad– kaže Anđelić.
Dučićeva česma se od 1954. do 1993. godine nalazila u Starom gradu, kada je nažalost srušena zajedno sa Osman-pašinom džamijom, da bi tek 1999. godine bila vraćena na mjesto gdje se danas nalazi.