Svjetska tržišta nafte suočavaju se s izazovima, dok cijena barela sirove nafte doseže visokih 91,17 dolara, što će uskoro rezultirati povećanjem cijena goriva i u Bosni i Hercegovini.
Predviđa se da će na pumpama u narednim danima cijene skočiti za pet feninga po litri, potvrđuje Đorđe Savić, predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Republike Srpske.
“Situacija je takva da su cijene na ovom nivou već 15 dana, a zalihe su se istrošile, pa je realno očekivati novo poskupljenje goriva”, naglašava Savić, ističući da svjetske berze diktiraju domaće cijene goriva te da pumpadžije koje ne podignu cijene mogu biti u nepovoljnom položaju.
Almir Bečarević, stručnjak za energetiku u FBiH, upozorava da su posljednja dva-tri dana već zabilježene korekcije cijena na pumpama te da je očekivano da će dizel preći troškove od tri marke, dok će ostali derivati biti u rasponu od 2,70 do 2,90 KM.Rast cijena nafte na svjetskim berzama, što rezultira najvišom cijenom u posljednjih pet mjeseci, ima globalne posljedice.
Murisa Marić iz Udruženja građana DON iz Prijedora upozorava da će poskupljenje goriva imati ozbiljan utjecaj na potrošače, posebno jer su automobili neophodni u svakodnevnom životu.Ovakvo poskupljenje predstavlja izazov za građane, jer će se odraziti na ukupnu potrošačku korpu, koja već doseže visoke cifre, ističe Marićeva.
Napetosti na Bliskom istoku glavni su razlog rasta cijena nafte, što je rezultiralo skokom cijena na najviše nivoe u proteklih pet mjeseci. Ovo poskupljenje goriva neće zaobići ni Hrvatsku, gdje Vlada odlučuje o povećanju cijena goriva za dva centa, dok će dizel skočiti za jedan cent.
Građani se suočavaju s neizbježnim poskupljenjem goriva, dok globalne geopolitičke tenzije utječu na svjetska tržišta nafte i derivata, ostavljajući potrošače s manje novca u džepu za ostale životne potrebe.