Preduzeće RiTE Gacko će za antikorozivnu zaštitu jednog prstena rashladnog tornja platiti preduzeću “Safir” iz Gacka nešto manje od 350 hiljada maraka bez PDV-a. Prema toj ceni, farbanje celog tornja bi koštalo nešto više od tri miliona maraka. Direktor Maksim Skoko je kratko rekao da je sve urađeno transparentno i u skladu sa zakonom.
Termoelektrana je trenutno u remontu. Iako radnici među sobom komentarišu cene pojedinih radova, Anto Banaš je jedini koji je javno, na društvenoj mreži, izneo svoje sumnje.
“Pljačka naših resursa se nastavalja. Svi ćute. Ostaće samo kostur. Velike patriote pune svoje džepove, a omladina bježi”, kratko je opisao stanje i upitao: Dokle više?
Za Direkt je rekao da bi bilo mnogo i da je za taj posao plaćeno 150 hiljada.
“Sindikat ćuti, radnici ćute. Žalosno je što su Gačani postali tako ćutljivi i što mirno gledaju kako ih pljačkaju”, kaže Banaš i dodaje da je ovo samo jedan od ugovora u kome su cene očigledno nerealne.
Farbanje celog tornja bi koštalo 3 miliona
Iz dokumenata možemo da vidimo da je ugovor sa “Safirom” sklopljen krajem juna i da bez PDV-a iznosi nekoliko stotina maraka manje od 350 hiljada.
Kriterijum je najniža cena, a “Safir” je bio jedini ponuđač. Obavezao se da u toku remonta uradi antikorozivnu zaštitu čelične konstrukcije rashladnog tornja.
Tenderskom dokumentacijom je precizirano da se radi o 5,2 hiljade kvadrata na visini od 23. do 34. metra iznad zemlje.
Iz razgovora sa radnicima TE Gacko smo saznali da se radi o farbanju trećeg prstena, jednog od 9 koliko toranj ima. Prostom računicom dolazimo do cifre od 3 miliona maraka koliko bi koštala zaštita i farbanje celog tornja.
Naši sagovornici su saglasni da je neophodno vršiti zaštitu, posebno je degradiranju izložen prvi prsten koji je najviše u kontaktu sa kiselinom. Kažu da je teško govoriti o vrednosti posla, ali da je izvođač mogao da traži i 500 hiljada, pošto nema konkurencije.
“Radi se na visini, koriste se kvalitetne farbe koje izvođač nabavlja“, objašnjavaju oni da radovi nisu jednostavni. Ipak se slažu da je cifra veoma visoka, a s obzirom na stanje tornja, nisu sigurni ni da je ovaj posao bio prioritet da se radi ove godine.
Farbanje (ni)je bilo planirano
V.d. direktora RiTE Gacko Maksim Skoko je kratko odgovorio: “Navedeni ugovor, kao I svi ostali ugovori vezani za izvođenje remontnih aktivnosti zaključeni su nakon provedenih procedura u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama i na transparentan način”, kategoričan je Skoko.
Da nije baš sve tako planirano i transparentno pokazuje i Plan nabavki u kome, doduše, postoji stavka “Antikorozivna zaštita vitalnih objekata” u iznosu od 200 hiljada maraka, ali to ni nazivom niti iznosom ne odgovara konkretnim radovima na prstenu rasladnog tornja kaže Slobodan Golubović, urednik portala Pratimo tendere.
“Ova nabavka se ne može pronaći u Planu nabavki za 2024. godinu, a osnovni uslov za pokretanje postupka nabavke prema Zakonu o javnim nabavkama je da je nabavka planirana u planskim dokumentima dostupnim na Portalu javnih nabavki. Dakle, već u startu možemo reći da nabavka nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama”.
Dodaje da imamo pravo na sumnju da se radi i o nekim prethodnim dogovorima.
“Kad su u pitanju uslovi kvalifikacije i tehničke specifikacije nismo identifikovali nikakvo pogodovanje. Međutim, samo jedna ponuda svega 316 KM niža od procijenjene vrijednosti (350.000 KM bez PDV-a) za ovu vrstu radova opravdano ukazuje rizik od nekih prethodnih dogovora između ponuđača da se jedni drugima ne miješaju u posao, što se stručno naziva koluzijom. Ukratko: nema konkurencije, nema žalbi, nema uštede javnog novca i ona poznata politička izreka: ”sve je po zakonu’‘.
“Safir” tužio RiTE Gacko za neostvarenu dobit
A javnosti je poznato i da je preduzeće “Safir” u vlasništvu Rajka Papovića, koji je i sam pre deset godina bio na čelu RiTE Gacko. Osim privredne, ima i političku funkciju, na čelu je Prve SDS koja participira u vlasti u Gacku i aktuelni je predsednik Skupštine opštine Gacko.
“Safir” je pre dve godine tužio RiTE Gacko za neostvarenu dobit i traži obeštećenje od 1,6 miliona maraka. “Direkt” prati proces koji se vodi pred Okružnim privrednim sudom u Trebinju.
Presuda se očekuje 31. jula.